ZŠ Gabry a Málinky Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří 417, okr. Zlín

Gabra a Málinka

Gabra a Málinka jsou hlavní postavy série knih české spisovatelky Amálie Kutinové. Autorka (Málinka) v nich popisuje svoje dětství a dospívání po boku starší sestry Gabriely (Gabry). Gabro-málinkovský cyklus vycházel v letech 1935 až 1947. V roce 1948 byla Amálii Kutinové ze strany komunistického režimu pozastavena spisovatelská činnost. Její knihy mohly znovu začít vycházet v krátkém období v roce 1969 a později až po sametové revoluci.


Amálie Kutinová byla v roce 1949 jmenována čestnou občankou obce Štítná nad Vláří, kterou svým dílem o Gabře a Málince proslavila.

4. září 1998 udělilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky místní škole čestný název Základní škola Gabry a Málinky.


V září 1998 u příležitosti 100. výročí založení obecní knihovny naši obec navštívila spisovatelka paní Marie Kubátová, dcera Amálie Kutinové (roz. Tauberové), autorky knih o Gabře a Málince.

V prosinci 2003 poctila obec Štítná nad Vláří svou návštěvou paní Gabriela Kliková, dcera Gabry Kolářové (roz. Tauberové). Informace o návštěvě.


Více o tématu najdete na stránkách:


Z knihy Gabra a Málinka…

… stanuli jsme na břehu Járku. Můstek byl pobouraný, jako to moje nitro. Pokropila jsem své děti tou rajskou vodičkou Járku a tázala jsem se jich, jak se jim Štítná líbí. Chvíli mlčely a pak mi moje Mařenka odpověděla: „Ale mami, vždy tady nic není…“ a ostatní děti kývaly na souhlas. „Doma je to lepší…“ Inu doma! To je to! Zde byl můj domov, mé zlaté dětství. Ta krása je ve mně! Pochopila jsem je.

Přijeli jsme domů a já začala psát knihu o mamince. Vypsala jsem v ní všechno dobré i zlé, radost i bolest a taky, jak to chodí v životě matčině. Vypsala jsem, jak jsme maminku zlobívaly a co trpkých chvil a rozpaků jsme jí způsobily. A když jsem celou knihu napsala a předčítala, všichni jsme viděli, že se mi to – nezdařilo! V knize bylo tolik drobných příhod dětí a jejich darebností, že nebyla to kniha Maminka, ale určitě Gabra a Málinka.

stránka „Gabra a Málinka” již byla zobrazena 16057x
zs-stitna-2015-skola-mini.jpg
tel.: 577 336 120 (kancelář)
e-mail: info@zs-stitna.cz
ID datové schránky: 4s92zng
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, někteří dojíždějí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

Nástěnka (oznámení)

13.08.2019
Školní kuchyně začne pro cizí strávníky vařit od pondělí 2. 9. 2019.

11.07.2019
PRO RODIČE BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ

Na začátek školního roku svému prvňáčkovi  připravte:

 • aktovku, pouzdro
 •  červenomodrou tužku, gumu, ořezávátko
 •  pastelky  PROGRESSA (malé), lepidlo, halenu do VV, hadřík
 • zásobník na písmena, tabulku na skládání písmen, plastový obal na eurofólie  A4 (s drukem)                    
 • 2 průhledné fólie  A4, 1 průhlednou fólii A5
 • malý ručník, plátěný ubrousek pod svačinku,
 • cvičební úbor – cvičky, bílé tričko, ponožky, kraťasy  (vše v plátěném  pytlíku a podepsané)
 • přezůvky, pytlík na přezůvky (podepsané)
 •  4 obaly A5 na sešity, 3 obaly A4 na pracovní sešity, 1obal A4 (na šířku)   -  obaly stačí  až v září

 

Pro vaše dítě jsme objednali:  

 • sešity, notýsek, archivační box, výkresy, náčrtníkový papír, složku  barevných papírů, závěsný pytlík na lavici, 1 trojhrannou tužku, tabulku a fix, trojhrannou tužku, nůžky, voskovky, pastelky, vodové barvy, modelovací  hmotu, štětec č. 8 a 12
 • hodnotu nad 200 Kč uhradíte v září 2019

 


Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okr. Zlín, © 2005 – 2016
Informace ke správě osobních údajů a jejich ochrana (GDPR)
odběr novinek RSS, seznam odkazů na stránkách
logo-investice-do-rozvoje-vzdelavani.jpg