Beseda s panem Naňákem

img-7814-velka

Dne 11.4.  2019  jsme pozvali do naší školy regionálního historika PhDr. Aleše Naňáka, který pracuje na oddělení památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje a  věnuje se drobné sakrální architektuře a historii jižního Valašska.

Beseda byla rozdělena na dvě části (I. stupeň – Pověsti našeho regionu, II.stupeň – Vypálení Ploštiny). Žáci  byli velmi zaujati jeho výkladem. Díky tomu, že PhDr. Naňák je nejen velmi dobrý znalec místních dějin, ale i úžasný vypravěč,  jednotlivé osobní příběhy vtáhly žáky doslova „dovnitř“ a jejich zaujaté pohledy i ticho v sálku svědčí o úspěchu celé přednášky.

Mockrát děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Renata Chromíková

Dopravní hřiště Malenovice 2019

img-1921-velka

V úterý 9. 4. 2019 navštívily děti ze čtvrté třídy a dopravního kroužku paní vychovatelky Marie Hnilové dopravní hřiště v Malenovicích.
Po teoretické části, kdy si všichni zopakovali dopravní značky, křižovatky, atd. si v písemném testu ověřili své znalosti. Pak se rozdělili do skupin na řidiče a chodce a „proháněli se“ po nově zrekonstruovaném dopravním hřišti. Museli reagovat na semafory i značky, železniční přejezd, najíždět do správných pruhů,  projíždět kruhovým objezdem aj.
Po úspěšném splnění testů i praktických jízd dostali průkaz cyklisty.

Markéta Petrů

Velikonoce ve školní družině - 2019

img-1928-velka

Ve čtvrtek 11.dubna navštívil děti ve školní družině pan Alois Gbelec ze Štítné. Přinesl si s sebou proutky a učil naše děti plést velikonoční „korbáče“. Už několik let navštěvuje pan Gbelec školní družinu a je rád, že může své dovednosti předat dalším generacím a zachovat tak dodržování velikonočních zvyků na Valašsku. Děti s nadšením spolupracují a domů si odnášejí hotové pomlázky.

Hana Bartošová

Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, někteří dojíždějí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.