ZŠ Gabry a Málinky Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří 417, okr. Zlín

Cesta do Španělska (projekt Comenius)

- napsáno 12. května 2009 v kategorii Školní projekty autorem Administrátor

zs-stitna-2009-projekt-comenius-spanelsko-02-uvod Naše škola je od roku 2007 zapojena do projektu Comenius a poslední zemí, kterou jsme v rámci tohoto projektu navštívili, bylo Španělsko, město Tobarra. Návštěvy se zúčastnili: Josef Hnaníček, Pavla Růžičková a Libuše Šeligová. V neděli 19.4. 2009 jsme odjeli ze Štítné na letiště do Vídně, odkud jsme letěli leteckou společností IBERIA do Madridu (přílet 15.20). Na letišti nás čekaly zástupkyně španělské skupiny, společně jsme se ubytovali v hotelu LOPE DE VEGA a  po příletu finských delegátů jsme společně povečeřeli.

V pondělí 20.4. jsme navštívili starobylé město Toledo, které je součástí UNESCO. Město je rodištěm spisovatele Miguela de Cervantese Saavedry (autor knihy – Důmyslný rytíř don Quijote de La Macha).

Hlavním programem byla návštěva mateřské školy v městečku Tobarra, kde jsme byli velmi srdečně přivítáni jak dětmi, tak všemi kolegy ze Španělska. Místní lidový soubor nám představil tradiční tance a zpěvy z Kastilie de La Mancha. Během odpoledne jsme měli možnost se naučit několik místních receptů společně s rodiči dětí. Rozhovor se zástupci jednotlivých zemí a článek s fotografiemi vyšel hned druhý den v novinách – La Tribuna.

Večerní program byl pro nás krásným závěrem dne. Na programu bylo umělecké vystoupení tří hudebníků „ Flamenca“.

Ve středu jsem společně s dětmi navštívili archeologické muzeum v přímořském městě Alicante a někteří odvážlivci z našich řad se koupali v moři.

Čtvrteční program byl pro nás velmi náročný, ale i poučný, protože jsme navštívili několik místních škol. Překvapil nás vysoké procento učitelů – mužů, nepořádek mimo školní prostory a rozlišnost vybavení těchto škol. Měli jsme možnost si popovídat s pedagogy a vyměnit si zkušenosti.

Rozhovor si vyžádala také stanice místního rozhlasu, kde koordinátoři z Německa, Finska, Španělska a České republiky odpovídali na dotazy komentátora pořadu. Zajímala ho naše spolupráce na projektu Comenius a naše dojmy z návštěvy města .

Město Tobarra je známe svou tradicí v bubnování, je zde jediné muzeum bubnů na světě a nejenom dospělí, ale i děti v mateřských školách se bubnování učí.

Odpoledne jsme si tedy i my vyzkoušeli tradiční bubnování „ Tamborada“ za vřelého obdivování a povzbuzování místních obyvatel. Seznámili jsme se s výrobou bubínků a nejlepšími místními bubeníky.

Další součástí programu bylo přijetí starosty města Toborra na radnici, který nás seznámil se strukturou a životem obyvatel města. Návštěva byla ukončena společnou večeří, po které jsme navštívili místní toreadorskou arénu. Hlavní atrakcí pro místní obyvatele byl náš pokus o zkrocení 3 statných býků přímo v aréně.

Páteční den byl spojen s návštěvou Institutu vzdělávání v Albacete,  v krajském městě. Byli jsme seznámeni s novým vzdělávacím programem školského systému Španělska, který se v mnohém podobá našemu ŠVP.

Náš pobyt ve Španělsku byl pro nás velmi přínosný, jak z hlediska poznávacího, tak i jazykového. Jsme velmi vděčni našim španělským kolegům, že nám umožnili alespoň částečně poznat jejich zemi, zvyky a tradice.

→ přejít na fotogalerii

zpráva „Cesta do Španělska (projekt Comenius)” již byla zobrazena 1638x
zs-stitna-2015-skola-mini.jpg
tel.: 577 336 120 (kancelář)
e-mail: info@zs-stitna.cz
ID datové schránky: 4s92zng
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, některé dojíždí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

Nástěnka (oznámení)

05.12.2018
V rámci projektu Recyklohraní s zapojujeme do kampaně Věnuj mobil. Vysloužilé mobilní telefony můžete odevzdávat i s baterií a nabíječkou (není podmínkou) do 31. 1. 2019 do kontejneru, který je umístěn ve vestibulu školy. 


Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okr. Zlín, © 2005 – 2016
Informace ke správě osobních údajů a jejich ochrana (GDPR)
odběr novinek RSS, seznam odkazů na stránkách
logo-investice-do-rozvoje-vzdelavani.jpg