ZŠ Gabry a Málinky Štítná nad Vláří

Štítná nad Vláří 417, okr. Zlín

Cesta do Turecka (projekt Comenius II)

- napsáno 7. prosince 2009 v kategorii Školní projekty autorem Mgr. Pavla Růžičková

zs-stitna-2009-comenius-navsteva-turecka-05-uvod V letošním školním roce jsme začali pracovat na novém projektu Comenius II, který potrvá opět dva roky. Téma projektu: Pohádky, pověsti a hry dětí v minulosti a současnosti. Budeme spolupracovat se základními školami z Finska, Turecka a mateřskou školou ze Španělska. Novou zemí je pro nás Turecko, které jsme navštívili jako první.

Na dalekou cestu se vydaly tři pedagogické pracovnice – paní ředitelka Marie Matulová, Marie Hnilová (učitelka AJ) a Pavla Růžičková (koordinátorka projektu a učitelka AJ) společně se čtyřmi žáky 8. tříd: Vojtěchem Hrnčiříkem, Annou Holbovou, Alžbětou Šuráňovou a Alenou Škubníkovou.Cestovali jsme 8. října 2009 leteckou společností Turkey z Vídně do Ankary s mezipřistáním v Istanbulu. Zpáteční let 23. října byl přímý: Ankara – Vídeň. Tentokrát jsme letěli s velkými obavami, neboť jsme si neuměli představit, co nás čeká. Měli jsme navštívit město Polatli, které má okolo 95 tis. obyvatel, a základní škola přes 1 500 žáků s více než 70 učiteli.

Od prvního dne se však všechny obavy začaly rychle vytrácet. Náš program byl nabitý a velmi dobře zorganizovaný. Největším překvapením pro nás však byla srdečnost, s jakou nás zdejší lidé přivítali, a maximální pohostinnost, s níž se o nás po celou dobu starali. Děti byly umístěny v rodinách učitelů, takže jsme měli neustálý kontakt jak s dětmi, tak s jejich rodinami. Bylo krásné sledovat, jak naše žáky přijali do rodin a jak jim záleželo na tom, aby se dětem u nich líbilo a byly spokojené.

Hlavním úkolem naší cesty do Turecka bylo sestavení společného plánu návštěv, což není nikdy jednoduché. Další setkání by mělo proběhnout na naší škole v posledním týdnu měsíce dubna 2010. V září 2010 bude následovat návštěva Finska a posledním termínem je červen 2011– cesta do Španělska. Důležitým úkolem bylo také ujasnění úkolů a výstupů, které musíme v rámci projektu splnit. V letošním školním roce máme za úkol seznámit naše partnery se starodávnou a novodobou pohádkou každé země. Dále chceme vytvořit společný příběh – pohádku, ve které budou vystupovat pohádkové bytosti, které si každá země zvolí. Pohádka bude inspirovaná dětskou představivostí a naši hrdiné postupně procestují Španělsko, Finsko, Turecko a nakonec doputují až do naší země. Společnou práci vytiskneme v malé knížce a ilustrace vytvoří naše děti. Věříme, že vše společně s úspěchem zvládneme a budeme mít radost z vytvoření naší „mezinárodní“ pohádky, která nenásilnou a hravou formou seznámí všechny účastníky projektu s pohádkovým světem Finska, Turecka, Španělska a Česka.

Náš pobyt v Turecku rychle uběhl. Máme za sebou setkání, na která budeme určitě všichni rádi vzpomínat.

Koordinátora projektu – Mgr. Pavla Růžičková

Turecko očima zúčastněných žáků

Když jsme se dozvěděli, že máme tu možnost jet do Turecka,váhali jsme. Ale když jsme se vrátili domů, bylo nám líto, že návštěva netrvala delší dobu.  Největší obavy jsme měli z letadla.Nakonec všechno proběhlo v naprostém pořádku.

Celý týden jsme se nenudili, protože program, který pro nás připravili byl zábavný. Během týdne jsme navštívili Ankaru, městečko Beypazari s trhy, obrovská nákupní centra, hrobku krále Midase, a slavné muzeum Atatürka.Po celou dobu s námi chodily naši kamarádi, učitelé a kameraman. Jediné co se nám nelíbilo byla jejich škola, jídlo a turecké záchody.

Touto návštěvou jsme neměli šanci nic ztratit naopak získat nové zkušenosti. Jsme rádi, že jsme Turecko navštívili a doufáme, že se tam znovu někdy podíváme. Těšíme se, až přijedou k nám.

Alena Škubníková, Vojtěch Hrnčiřík, Alžběta Šuráňová a Anna Holbová

→ přejít na fotogalerii

zpráva „Cesta do Turecka (projekt Comenius II)” již byla zobrazena 2161x
zs-stitna-2015-skola-mini.jpg
tel.: 577 336 120 (kancelář)
e-mail: info@zs-stitna.cz
ID datové schránky: 4s92zng
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 180 žáků, někteří dojíždějí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.

Nástěnka (oznámení)

13.08.2019
Školní kuchyně začne pro cizí strávníky vařit od pondělí 2. 9. 2019.

11.07.2019
PRO RODIČE BUDOUCÍCH PRVŇÁČKŮ

Na začátek školního roku svému prvňáčkovi  připravte:

 • aktovku, pouzdro
 •  červenomodrou tužku, gumu, ořezávátko
 •  pastelky  PROGRESSA (malé), lepidlo, halenu do VV, hadřík
 • zásobník na písmena, tabulku na skládání písmen, plastový obal na eurofólie  A4 (s drukem)                    
 • 2 průhledné fólie  A4, 1 průhlednou fólii A5
 • malý ručník, plátěný ubrousek pod svačinku,
 • cvičební úbor – cvičky, bílé tričko, ponožky, kraťasy  (vše v plátěném  pytlíku a podepsané)
 • přezůvky, pytlík na přezůvky (podepsané)
 •  4 obaly A5 na sešity, 3 obaly A4 na pracovní sešity, 1obal A4 (na šířku)   -  obaly stačí  až v září

 

Pro vaše dítě jsme objednali:  

 • sešity, notýsek, archivační box, výkresy, náčrtníkový papír, složku  barevných papírů, závěsný pytlík na lavici, 1 trojhrannou tužku, tabulku a fix, trojhrannou tužku, nůžky, voskovky, pastelky, vodové barvy, modelovací  hmotu, štětec č. 8 a 12
 • hodnotu nad 200 Kč uhradíte v září 2019

 


Základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří, okr. Zlín, © 2005 – 2016
Informace ke správě osobních údajů a jejich ochrana (GDPR)
odběr novinek RSS, seznam odkazů na stránkách
logo-investice-do-rozvoje-vzdelavani.jpg