Partneři projektu Comenius II navštívili ČR

- napsáno 20. května 2010 v kategorii Školní projekty autorem Mgr. Pavla Růžičková

zs-stitna-2010-comenius-navsteva-cr-05-uvod Naše základní škola Gabry a Málinky Štítná nad Vláří je už podruhé zapojena do projektu Comenius II, který je zaměřen na školní vzdělávání a jehož cílem je rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí. Poslední týden v dubnu byl pro nás velmi náročný.  Po listopadové návštěvě Turecka jsme se pilně připravovali na návštěvu našich partnerů z Finska, Španělska a Turecka. Z každé země přijeli čtyři pedagogové. Turecká skupina byla doplněna šesti dětmi ve věku 14 let, na které čekali naši žáci společně s jejich rodinami.

Hlavním bodem našeho společného setkání byla návštěva naší základní školy, kde jsme měli možnost ukázat, jak pracujeme s dětmi na projektu a jaké změny jsme uskutečnili ve škole. Ostatní země měly možnost představit se s jejich pracemi díky prezentacím, které si na téma „Pohádky“ připravily.

Našim hostům jsme připravili návštěvu našeho hlavního města Prahy, prohlídku muzea v Rožnově pod Radhoštěm, návštěvu muzea obuvi ve Zlíně, po které nás uvítal hejtman Zlínského kraje MVDr. Stanislav Mišák. Počasí nám přálo, a tak jsme se mohli spolu s návštěvou porozhlédnout po okolní krajině z vrcholu Pláňav a z hradu v Brumově. Naši hosté obdivovali naši krajinu i pohostinnost, s jakou se po celou dobu setkávali. Připravili jsme pro ně také zábavné sportovní odpoledne, ve které, jsme jim předvedli naše typické dětské hry, které si všichni přítomní rádi vyzkoušeli.

Při setkání v Turecku jsme si vzájemně ujasnili, co od prezentací z každé země očekáváme. Chceme společně vytvořit pohádku, která bude putovat z jedné země do druhé díky našim pohádkovým postavám. Ve Španělsku pohádka započala svou pouť společně s hlavním hrdinou Don Quijotem de la Mancha, dále pokračovala do Finska, nyní je na řadě turecká škola a nás čeká závěr této pohádky. V této době se seznamujeme s charakteristikou hlavních postav, abychom lépe pochopili hlavní hrdiny. Připravujeme jednu legendu z našeho okolí, moderní pohádku a také jednu pohádku klasickou. Na těchto úkolech pracují žáci prvního stupně. S překlady z anglického jazyka jim pomáhají žáci 8. a 9. třídy v rámci výuky AJ.

Důležité však pro nás bylo, že nejenom na tvářích učitelů, ale i na tvářích tureckých děti se po celou dobu pobytu v našem kraji objevoval úsměv a spokojenost. V hostujících rodinách byly děti velmi spokojeny, takže mi dovolte, abych tímto způsobem poděkovala všem rodinám, které se o děti z Turecka svědomitě staraly – rodina Holbova, Hrnčiříkova, Škubníkova, Šuráňova a Lysákova. Připojuji i poděkování  všech rodičů z Turecka, kteří mi ihned po návratu psali jak spokojené a plné  zážitků se děti z České republiky vrátily.

Koordinátorka projektu Mgr. Pavla Růžičková

zpráva „Partneři projektu Comenius II navštívili ČR” již byla zobrazena 1286x
Naše Základní škola Gabry a Málinky leží v údolí CHKO Bílých Karpat na jihovýchodě Moravy ve Zlínském kraji. Škola disponuje školní jídelnou, družinou, zahradou i velkým sportovním areálem. Základní školu navštěvuje více než 200 dětí, některé dojíždí z okolních vesnic. Poprvé se ve škole začalo vyučovat v roce 1973, historie vzdělávání v obci Štítná se však píše již od roku 1787.